Bölüm Başkanından

Dr. Sinan OlkunGeçmişte, bugün ve büyük olasılıkla gelecekte de daha çok matematik bilen toplumlar sorunlarına daha etkili, daha ekonomik, daha gelişmiş çözümler bulacaklardır. Büyük matematikçi Gauss “Matematik bütün bilimlerin kraliçesidir.” diyerek matematiğin bu merkezi rolünü vurgulamak istemiştir. Gauss ayrıca “Matematiğin kraliçesi de Aritmetiktir.” diyerek temelden itibaren matematik öğrenmenin önemine vurgu yapmak istemiştir.

TED Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü'ne bağlı tek pogramımız olan İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı'nda biz de, matematik öğrenmenin çok erken yaşlarda başladığına ve uygun koşullarda ömür boyu devam ettiğine inanıyoruz. Bu inançla, öğretmen adaylarımızı bireyde doğumdan itibaren matematiksel düşüncenin gelişimi yaklaşımı ile yetiştiriyoruz.

Bu bölümü bitiren öğretmen adayları bireye bir bütün olarak bakıp, öğretimini bireyin mevcut matematiksel gelişimine ve birikimine uygun şekilde yapılandırmayı öğrenerek ve deneyimleyerek mezun olurlar. Bu yaklaşım, araştırmacı öğretmen kimliğini gerektirmektedir.

Öğrenen merkezli araştırmacı öğretmen olmak isteyen öğretmen adaylarını bölümümüze bekliyoruz.

Prof. Dr. Sinan Olkun